Logo

Finansiell data

Finansiella nyckeltal

Se nedan för nyckeltal för de fem senaste kvartalen respektive åren.

Finansiella nyckeltal

Utvalda finansiella nyckeltal som visar Evolutions resultatutveckling över tid.

Översikt
KPIVärdePeriod
Nettoomsättningstillväxt3,7 %(Q3 2026)
Justerad EBITDA marginal 65,8 %(Q3 2026)
Resultat per aktie, före utspädning1,31 EUR(Q3 2026)
Antal medarbetare i slutet av perioden23 408(Q3 2026)
Spel
Region
Senaste fem kvartalens utveckling
Koncernen, kEUR Q3 2025Q4 2025Q1 2026Q2 2026Q3 2026
Nettoomsättning507,123514,204513,039517,791526,125
Live431,7438,6434,9437,3443,0
RNG75,575,778,280,583,1
Justerad EBITDA336,887341,543335,320340,987345,932
Justerad EBITDA marginal 66,4%66,4%65,4%65,9%65,8%
EBITDA336,887393,210335,320340,987333,835
EBITDA-marginal66,4%69,5%65,4%65,9%63,5%
Periodens resultat252,329306,781251,932251,437243,299
Vinstmarginal49,8%54,2%49,1%48,6%46,2%
Resultat per aktie, före utspädning, EUR1,251,541,261,271,31
Fem års finansiell utveckling
Koncernen, kEUR 20212022202320242025
Nettoomsättning1 068,7771 456,7371 798,6012 063,0852 066,540
Justerad EBITDA734,6501 008,4401 267,4131 410,7171 365,673
Justerad EBITDA marginal 68,7%69,2%70,5%68,4%66,1%
EBITDA734,6501 008,4401 267,4131 561,7751 417,340
EBITDA-marginal68,7%69,2%70,5%70,5%66,9%
Periodens resultat605,435843,3611 070,8581 244,0151 062,096
Vinstmarginal56,6%57,9%59,5%56,2%50,1%
Resultat per aktie, före utspädning, EUR2,833,955,015,945,24

Relaterade sidor

Bolagsstyrning

Bolagsstyrning Styrelsestruktur, policyer och ramverk för tillsyn.

Learn More

Policyer och Riktlinjer

Centrala dokument som vägleder bolagsstyrning och regelefterlevnad.

Learn More

Aktieinformation

Ägarstruktur, utdelningar och aktiedata.

Learn More

Finansiella publikationer

Ta del av rapporter, resultat och informationsgivning.

Learn More